ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ

TR ENG

A - BAŞVURU TAKVİMİ

Başvuru Adresi                                  : http://onkayit.karatekin.edu.tr/yos

Başvuru Tarihleri                               : 04 - 22 Haziran 2018

Yerleştirme Sonuçların Açıklanması  : 29 Haziran 2018

Kesin Kayıt                                        : 27 - 28 Ağustos 2018

Türkçe Yeterlilik Sınavı                     : 03 Eylül 2018 (Saat 10.00)

 

Başvuru Adresi                                  : http://onkayit.karatekin.edu.tr/yos

2018 –Yurt Dışından Kabul Edilecek Öğrenci Kontenjanları İndirmek İçin Tıklayınız.

B - BAŞVURU

Başvuru için adaylardan Türkiye’deki diğer Üniversitelerin yaptığı Yabancı Öğrenci Kabul Sınavı sınav sonuç belgesi veya Ortaöğretim Not Ortalamasını gösterir belge istenecektir.

Başvuruda adayın beyanı dikkate alınacaktır. Gerçeğe aykırı beyanda bulunanlar herhangi bir programa yerleştirilse ve kayıt yaptırsalar bile kayıtları iptal edilir ve haklarında kanuni işlem başlatılır.


C -  BAŞVURU İŞLEMLERİ

1. Başvurular 04 - 22 Haziran 2018 tarihleri arasında http://onkayit.karatekin.edu.tr/yos  internet adresinden yapılacaktır.

2. Başvuru formunun kimlik bilgileri ile ilgili alanlarına adayın pasaportundaki kimlik bilgileri değiştirilmeden, kısaltma yapılmadan girilmelidir.

3. Başvuru türü;

3a. Başvuru türü Türkiye’deki diğer Üniversitelerin yaptığı Yabancı Öğrenci Kabul Sınavı ise sınav sonuç belgesi yüklenmelidir.

3b. Başvuru türü Ortaöğretim Not Ortalaması ise Not Durumu belgesinin (Transkript) aslı ve Ülkelerindeki Türkiye Büyükelçiliğinden ya da Konsolosluğundan onaylanmış Türkçe Çevirisi (çeviride mutlaka mezuniyet not ortalaması yazılacak) Tek bir dosya şeklinde yüklenmelidir.

4. Eğitim alınmak istenen bölüm/program seçilmelidir. (Adaylar en fazla 20 (yirmi) tercihte bulunabilecektir.)

5. Başvuru Üniversitemiz tarafından onaylanmak suretiyle tamamlanacaktır.

Başvuru Formuna girilen/Yüklenen bilgilerdeki veya tercihlerdeki yanlışlıklardan doğacak sonuçların bütün sorumluluğu adaylara aittir.


Ç – YERLEŞTİRME

1. Adayların puanı, tercihleri ve programların kontenjanları göz önünde bulundurularak Yabancı Uyruklu Öğrenci Kabul ve Yerleştirme Komisyonu tarafından yapılacaktır. Adayların puanlarının eşit olması halinde yerleştirmede öncelik doğum tarihi büyük (yaşı küçük) olana tanınır. Yerleştirme sonuçları 29 Haziran 2018 tarihinde http://oidb.karatekin.edu.tr sayfasından ilan edilecektir.

2. Üniversite kontenjanlarını doldurup doldurmamakta serbesttir.

3. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlara yerleşmek isteyen aday ilgili akademik birimin yapacağı özel yetenek sınavına da girmek zorundadır.


D -  KESİN KAYIT

        Kesin kayıtlar 27 - 28 Ağustos 2018 tarihleri arasında Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Rektörlük Ek Hizmet Binası 15 Temmuz Şehitler Bulvarı No:10 ÇANKIRI adresinde yapılacaktır. Kesin kayıt için adayın şahsen müracaat etmesi gerekmektedir.


E - KESİN KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER.

1.  Resmi kimlik ya da pasaportun kimlik bilgilerini gösteren sayfasının ülkelerindeki Türkiye Büyükelçiliğinden ya da Konsolosluğundan onaylanmış fotokopisi,

2.  Lise diplomasının Türk liselerinden alınan diplomalara denk olduğunu gösteren “Denklik Belgesi” aslı,

3.  Son altı ay içinde çekilmiş 4 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf,

4.  Başvuru türü Türkiye’deki diğer Üniversitelerin yaptığı Yabancı Öğrenci Kabul Sınavı ise sınav sonuç belgesinin aslı,

5.  Lise diplomasının aslı ve Ülkelerindeki Türkiye Büyükelçiliği ya da Konsolosluğundan onaylanmış Türkçe çevirisi,

6.  Not Durumu belgesinin (Transkript) aslı ve Ülkelerindeki Türkiye Büyükelçiliğinden ya da Konsolosluğundan onaylanmış Türkçe Çevirisi,

7.  Üniversitemizde yükseköğrenimlerini sürdürmeyi sağlayacak maddi imkânı olduğuna ilişkin belge ve belgeyi sağlayan kişi veya kurumların iletişim adresleri.


İletişim:
Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı 

Rektörlük Ek Hizmet Binası 15 Temmuz Şehitler Bulvarı No:10 18200 ÇANKIRI

Tel: 0376 2127678 – 4004/4006

Fax: 0376 2134849

Eposta: yos@karatekin.edu.tr